XXX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

30 września odbyła się 30. sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku po raz pierwszy młodzież została wybrana w drodze losowania.
„Co jest dla Was najważniejsze?” to pytanie postawiono uczestnikom 30. sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Po raz pierwszy Sejm Dzieci i Młodzieży odbył się w nowej formule, według której zostały wylosowane153 szkoły podstawowe z całej Polski. Nasza szkoła jako jedyna z terenu miasta Siedlce i z całego powiatu siedleckiego znalazła się w gronie wylosowanych szczęśliwców, którzy mieli zaszczyt wystawić po jednym uczniu lub uczennicy z klas VI, VII i VIII. Wybór młodych posłów nastąpił także w drodze losowania, które odbyło się 3 września. W wyniku tego losowania wybraliśmy trzech reprezentantów naszej szkoły: Oliwiera Babicza z klasy 6a, Aleksa Bąka z klasy 7a i Wiktora Gajdę z klasy 8a.
Przez cały wrzesień uczniowie naszej Jedynki zastanawiali się, co jest dla nich najważniejsze. Uczestniczyli w ankiecie, w klasach toczyły się dyskusje, wykonywane były plakaty. Odbyła się też szkolna debata, w wyniku której wybrane zostały trzy najważniejsze dla naszych uczniów problemy:
• Nowoczesna szkoła
• Bezpieczny dom i rodzina
• Lepsze warunki do rozwijania swoich pasji
Odbyły się tez warsztaty online, w których brali udział posłowie z całej Polski i uczyli się zasad kulturalnej dyskusji.
W końcu przyszedł czas na wyjazd do Warszawy. 29 września, w niedzielę, w godzinach popołudniowych zostaliśmy zakwaterowani w hotelu Portos. Następnie wybraliśmy się na wycieczkę, podczas której zwiedzaliśmy Stare Miasto oraz z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki podziwialiśmy panoramę Warszawy o zmroku.
W poniedziałek, po śniadaniu, o godzinie 9.00 byliśmy już na terenie Sejmu przy ulicy Wiejskiej. Obrady rozpoczęły się o godzinie 10.00 wystąpieniem marszałka Szymona Hołowni.
Jako pierwsi głos zabrali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach. – Nasze miasto, Głuchołazy, nawiedziła straszliwa powódź. Wielu naszych kolegów i koleżanek straciło domy, a my możliwość uczęszczania do naszej szkoły. W tej trudnej dla nas chwili otrzymaliśmy pomoc praktycznie ze wszystkich stron kraju. Za ten wspaniały gest solidarności chcielibyśmy wam wszystkim z całego serca podziękować – zaznaczyli.
W dalszej części debata młodzieży dotyczyła ośmiu wcześniej wytypowanych przez nią obszarów: Są to: bardziej nowoczesna szkoła, walka z hejtem w sieci i w szkole, bezpieczny dom i rodzina, lepsze zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, ochrona klimatu i praw zwierząt, lepsze możliwości rozwijania swoich pasji, dostęp do lekarzy specjalistów dla młodych ludzi i wsparcie młodych w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej.
Wybór nie był prosty i jak zaznaczała młodzież, każdy z tych tematów jest bardzo istotny w ich życiu. Ostatecznie największą liczbę głosów młodych parlamentarzystów zdobył temat „Wsparcie młodych w wyborze ścieżki życiowej i zawodowej”. Wypracowany i przegłosowany w Sali Posiedzeń Sejmu temat będzie procedowany na Kongresie Młodych organizowanym w listopadzie przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka.
Jeden z naszych posłów, Oliwier Babicz wystąpił na mównicy sejmowej i przemawiał w temacie: „Lepsze warunki do rozwijania swoich pasji”. Jego wystąpienie obejrzycie tutaj:

Obradom przysłuchiwali się minister edukacji Barbara Nowacka, Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, przewodnicząca Komisji Edukacji i Nauki Krystyna Szumilas, przewodnicząca Komisji do spraw Dzieci i Młodzieży Monika Rosa, minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, przedstawiciele ministerstw oraz kierownictwo Kancelarii Sejmu. W prowadzeniu obrad młodym parlamentarzystom pomagali wicemarszałkowie Sejmu Piotr Zgorzelski, Włodzimierz Czarzasty, Dorota Niedziela, i Monika Wielichowska.
Uczestnikom XXX sesji SDiM- Oliwierowi, Aleksowi i Wiktorowi- serdecznie gratulujemy dojrzałości, odwagi i ogromnej powagi w obliczu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Jesteśmy dumni z naszych reprezentantów i życzymy, by w przyszłości po raz kolejny zasiedli w poselskich ławach jako dorośli parlamentarzyści.

Małgorzata Jaroszczyk
szkolny koordynator XXX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży