Sprzątanie Świata 2024 – NA STRAŻY CZYSTEJ PLANETY

W dniach 20-22 września tego roku przypada 31. finał ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Oczywiście uczniowie naszej szkoły: klasa IVb i Vb razem z opiekunami:
p. Agnieszką Sollich, p. Urszulą Borkowską, p. Magdaleną Matyszczak i p. Mariuszem Mazurem również zaangażowali się w porządkowanie naszej planety.
Tegoroczne hasło kampanii brzmi : „Na straży czystej ziemi.”
Akcja „Sprzątanie Świata” to coś znacznie więcej niż coroczne oczyszczanie okolicy z odpadów. Najważniejszym jej aspektem jest poszerzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Biorąc udział w wydarzeniu, każdy ma szansę zobaczyć na własne oczy skutki braku poszanowania środowiska naturalnego.
Podczas tegorocznej akcji zwraca się szczególną uwagę na problem zaśmiecania natury odpadami tekstylnymi, zbyt często bowiem znajdujemy buty, kurtki, spodnie czy torby, a przecież wystarczy je przekazać do poprawnej utylizacji lub na rzecz organizacji pomocowej. W ten sposób zadbamy o porządek w szafie i czyste środowisko, a przy okazji wesprzemy dobrą sprawę. Dużą wagę przykładaliśmy również do tych odpadów, które często umykają naszym oczom, a które stanowią bardzo duży problem dla środowiska. Są to oczywiście niedopałki papierosów i kapsle. Znaleźliśmy ich mnóstwo.
Pamiętajmy, że stanie na straży czystej Ziemi to nie tylko jej niezaśmiecanie czy sprzątanie porzuconych w naturze śmieci, ale też bycie wrażliwym na drugiego człowieka, przyrodę, wodę czy powietrze. Bo przecież wszystkie te elementy składają się na nasze zdrowie i zdrowe miejsce, w którym żyjemy.
Stańmy na straży czystej planety nie tylko sprzątając porzucone w naturze śmieci. Wypracujmy u siebie chociaż jeden ekologiczny nawyk, który będzie wspierał naszą planetę i przy najbliższej okazji zachęćmy do tego naszych bliskich. Jeśli każdy z nas zrobi coś małego, razem osiągniemy wielkie efekty.

Tekst i zdjęcia: p. Agnieszka Sollich