Nasi uczniowie pojadą do Sejmu

W czerwcu, w ostatnich dniach minionego roku szkolnego, Dyrektor szkoły pani Magdalena Olszewska-Silna otrzymała wiadomość o następującej treści: ,,W imieniu Kancelarii Sejmu miło nam poinformować, że Państwa szkoła, jako jedna ze 153 placówek z całej Polski, została wylosowana do udziału w XXX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Losowanie odbyło się 13 czerwca – z zachowaniem proporcjonalnego podziału na poszczególne województwa. Gratulujemy serdecznie!”
Czym jest Sejm Dzieci i Młodzieży?
Jest to projekt edukacyjno-partycypacyjny dedykowany uczniom trzech ostatnich klas szkół podstawowych. Zgodnie z wieloletnią tradycją Młodzi Obywatele zasiądą w ławach poselskich Sejmu RP w Warszawie. To uczniowie sami zadecydują o temacie debaty, ponieważ w tym roku sesja odbędzie się pod hasłem „Co jest dla nas najważniejsze?”. Współorganizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uchwała, która zostanie podjęta w czasie obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży, zostanie przekazana na ręce Rzecznika Praw Dziecka do dalszego procedowania na Kongresie Młodych organizowanym przez biuro Rzecznika w listopadzie 2024 r.
Pierwszym zadaniem szkoły było losowanie (transparentne i dostępne dla obserwatorów). W jego wyniku została wyłoniona trzyosobowa (po jednym uczniu z szóstej, siódmej i ósmej klasy) reprezentacja, w skład której wchodzą:
Oliwier Babicz klasa 6a
Aleks Bąk klasa 7a
Wiktor Gajda klasa 8a

Do 6 września był czas na rozmowę społeczności szkolnej o tym, „Co jest dla nas najważniejsze?”. Uczniowie wspólnie ( podczas lekcji WOS-u, języka polskiego oraz godziny z wychowawcą) zastanawiali się, co jest dla nich ważne w kontekście szkoły, społeczności uczniowskiej oraz własnych planów i marzeń. Na korytarzu szkolnym znalazło się miejsce zwane: Przystanek! Sejm Dzieci i Młodzieży”, gdzie każdy uczeń z klas 4-6 mógł do specjalnie przygotowanego pudełka wrzucić karteczkę, na której napisał, co jest dla niego najważniejsze.
Kolejnym krokiem była szkolna debata. Miała ona miejsce 10 września i odbyła się z udziałem przedstawicieli szkoły do tegorocznej edycji SDiM oraz czteroosobowych przedstawicieli z klas 6-8.
W wyniku tych wszystkich działań okazało się, że dla uczniów naszej szkoły najważniejsze są:
RODZINA
PRZYJAŹŃ
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy pomagali w organizacji wyżej wymienionych działań.
O kolejnych napiszemy niebawem.

Magdalena Olszewska – Silna- Dyrektor szkoły
Małgorzata Jaroszczyk – szkolny koordynator SDiM